O kratomu
Co je to Kratom?
Tropický strom Mitragyna specioza neboli Kratom je tradiční bylina o které ještě mnozí lidé ani zdaleka donedávna neslyšela. Pochází převážně z jihovýchodní Asie a je podobná kávovníku. Tamní rolníci žvýkali kratom při těžké práci na polích, aby vydrželi fyzickou práci na přímém slunci. Nadrcené listy si dopřávali hlavně, aby měli chuť k práci a zůstali aktivní po celý den. Legenda praví, že v Indonésii, Thajsku a Malaysii si otcové raději vybírali ženicha pro svoji dceru, který užíval kratom z hlavního důvodu, že s kratomem byli pracovití. Kratom se v asijských státech bral jako hlavní prvek tamních léčitelů.
Kratom pod mikroskopem?
K nám se kratom dostal až později. Tou dobou byl v Asii na vrcholu "slávy". O tom, ale více zase v historii kratomu. Kratom se pyšní obsahem několika alkaloidů. Nejvíce zastoupený je mitragynin a 7-hydroxymitragynin, který je dost analgetický. Kratom je zatím málo prozkoumaným a není v naší medicíně uznáván jako lék
Vlastnosti Kratomu
Mitragyna speciosa je zelený strom, který může dorůst do výšky 25 m. Jeho kmen může růst do průměru 0,9 m. Kmen je obecně rovný a vnější kůra je hladká a šedá. Listy jsou tmavě zelené a lesklé a při plném otevření mohou růst až na 14-20 cm a šířky 7-12 cm. Květiny rostou ve třech shlucích na koncích větví.
Jaké jsou druhy a odrůdy kratomu?
Typy Kratomu jsou obecně rozděleny do čtyř různých barev. Červená, bílá, žlutá a zelená. Toto rozdělení závisí na barvě stonku a listu. Pokud se podíváte zblízka na list kratom, uvidíte, že stonek a žíla mají určitou barvu. Každá barva znamená odlišné chemické složení. Stonek je během procesu mletí odstraněn.
Červený kratom
Listy s červenou barvou žilek jsou považovány poslední dobou za velice vyhledávané. Mají tedy odlišné složení látek a to především 7-hydroxymitragyninu. Červený kratom roste hojně v jihovýchodní Asii a je o něco houževnatější, než jiné stromy Mitragyna Speciosa. Některé studie tvrdí, že látky, které způsobují červenou barvu žil, také zajišťují, že rostlina je méně citlivá na vnější faktory.
Zelený kratom
Zelená barva listů se obecně považuje za střední cestu mezi červenou a bílou. Zelené listy stromu se obvykle sklízejí po delší době, když je strom už vyzrálý. Tím dosahujeme tmavšího zbarvení. Zelený kratom se nejprve suší uvnitř, často v klimatizované místnosti, a poté se přesouvá ven, aby se proces sušení ukončil.
Zlatý kratom
Stejně jako tři hlavní odrůdy kratomu, je žlutý kratom pojmenován podle barvy, i když toto jméno nepochází z konkrétního listu. Po pravdě řečeno, nejedná se novou odrůdu, či barvu kratomu. Dle všeho se žlutý kratom vytvoří, když se smíchají dvě odrůdy kratom (bílá a zelená nebo zelená a červená). Žluté jméno označuje toto smíchání jiných barevných odrůd.
Bílý kratom
Bílý kratom je sklízen, ještě když jsou listy stromu stále mladé a žíly jsou bílé (podobně jako bílé čaje se sklízejí z mladších čajových listů). Po sklizni se listy suší uvnitř a bez světla.
Podle původu
Kromě barev se liší chemické složení kratomu také podle původu Kratomu. Jiné podmínky jsou na Borneu, jiné v Thajsku, jiné na Bali. Díky tomu je každý Kratom trochu jiný. Důležité je zmínit si i modifikaci MaengDa. Toto označení patří stromům, které byly speciálně šlechtěny.